Logo
Фудбалско обложување во живо

Фудбалско обложување во живо

Постојат некои термини кои често се користат за време на преносите на натпревари во живо во спортови како фудбал, кошарка и одбојка. Овие термини се користат за да се опишат потезите, стратегиите и целокупниот тек на играта. Еве неколку популарни термини за натпревари во живо:

Фудбал:

 1. Корнер: Слободен удар изведен кога топката ќе излезе преку гол-линијата и конечно ќе го допре одбранбениот играч.
 2. Офсајд: Ситуацијата кога напаѓачот е поблиску до гол линијата од неговиот соиграч кој последен пат ја шутнал топката.
 3. Фул: Незаконска интервенција врз противнички играч.
 4. Казна: Директен слободен удар досуден кога е направен прекршок во шеснаесетникот.
 5. Слободен удар: Удар доделен како резултат на прекршок.

Кошарка:

 1. Слободно фрлање: Доделен шут како резултат на прекршок.
 2. Ринија со три точки: Линијата на одредено растојание од корпата. Кошевите постигнати од зад оваа линија вредат 3 поени.
 3. Брз прекин: Напад направен брзо без да се воспостави одбранбена структура на противничкиот тим.
 4. Aley-oop: Додавање направено од играч за да се сретне со топката во воздух и да направи кош.

Волејбол:

 1. Услуга: Шутот што ја започнува играта.
 2. Слем забивање: Силно удирање на топката од високо и испраќање на теренот на противникот.
 3. Неправилни грешки: Ситуации како играчот да ја допре мрежата или топката да помине надвор од мрежата.
 4. Блокирање:Потег направен за да се спречи забивање на противникот.

Генел:

 1. Црвен картон/Жолт картон: Картони што му ги покажува на играчот судијата во смисла на исфрлање или предупредување од играта (обично за фудбал).
 2. МВП (најкорисен играч): Најдобар играч на натпреварот или турнирот.
 3. Гости: Натпревари кои ги игра тимот на гостински терен.
 4. Дома: Тимот што го игра натпреварот дома.
 5. Дополнителни минути: Додадени дополнителни минути на крајот од натпреварот.

Овие термини се важни за подобро разбирање на динамиката и правилата на играта и често се користат од коментатори, аналитичари и обожаватели.

обложување Киренија Што е наплата на обложување? обложување артраж обложување во живо супер обложување Луисбет обложувалница рбет обложувалници Обложувалницата за продажба е подготвена мацколик залог арапски облог domdom bet ново најавување Најава за Easybet лугабет твитер anadoluslot Твитер бетпар бонус тековно најавување на betxslot